Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek: 8.00-16.00; Sobota i Niedziela-nieczynne
2022/06/09

Wady i zalety domów szkieletowych

 

Choć początkowo w naszym kraju podchodzono do nich dość nieufnie, znane z USA, Kanady czy Skandynawii domy szkieletowe stają się coraz popularniejsze w Polsce. Osoby planujące budowę małego lub średniego domu są kuszone przez firmy krótkim czasem budowy, łatwą modernizacją czy dobrą ochroną cieplną. Znacznie mniej mówi się o wadach tego rozwiązania. Przeanalizujmy dobre i złe strony domów szkieletowych.

 

Zalety konstrukcji szkieletowej

Niezaprzeczalnie, stawiane w ten sposób domy mają sporo zalet, które w ogólnym rozrachunku mogą okazać się decydujące. Postawienie budynku składanego z pojedynczych elementów trwa od kilku do kilkunastu tygodni, złożenie domu z części już sprefabrykowanych to natomiast kwestia kilku lub kilkunastu dni. W porównaniu z domem murowanym różnica jest znacząca. Dodatkowym atutem jest fakt, że domy szkieletowe można stawiać również zimą – nie wymagają one bowiem wykonywania prac mokrych.

Dlaczego prace mokre nie są potrzebne? Do łączenie konstrukcji używa się wyłącznie metalowych łączników i gwoździ. Nie ma zatem potrzeby murowania i betonowania. Dzięki temu można stawiać budynki niezależnie od pory roku i temperatury Skraca się również czas samej budowy – przy budowie domów murowanych konieczne jest oczekiwanie na stwardnienie fundamentów lub odparowanie wilgoci w ścianach.

 

Oszczędność – rzeczywista czy pozorna?

Teoretycznie dom szkieletowy powinien również korzystnie wpłynąć na nasze finanse. Sam budynek ma mały ciężar, co zmniejsza cenę fundamentów. Fakt, że elementy konstrukcji są stosunkowo lekkie, sprawi dodatkowo, że ich przetransportowanie na plac budowy będzie mniej kosztowne. Domy kanadyjskie charakteryzują się ponadto bardzo dobrymi współczynnikami izolacji cieplnej, dzięki czemu ich eksploatacja staje się znacznie mniej kosztowna.

Korzyści finansowe odczujemy również wtedy, gdy zapragniemy rozbudować dom. Modernizację obiektu można przeprowadzić bez większych problemów i dotyczy to zarówno rozbudowy oraz poszerzenia przestrzeni użytkowej, jak również wymiany instalacji. Dlaczego zatem mimo tylu zalet domy szkieletowe mają przeciwników? Oponenci podkreślają, że zalety domów kanadyjskich są tylko pozorne. Przykładowo fundamenty same w sobie są tańsze, wymagają jednak zastosowania złożonych izolacji, co w praktyce znacznie podwyższa koszty.

 

Inne wady domu kanadyjskiego

Problemem są również właściwości akustyczne konstrukcji. Ściany w domach kanadyjskich są cienkie i nie zapewniają izolacji dźwięku, co z pewnością nie wpływa korzystnie na poczucie prywatności. Drewniane ściany mają jeszcze jedną wadę – są atrakcyjnym kąskiem dla gryzoni czy korników. Istnieje ryzyko, że w pewnym momencie trzeba będzie przeznaczyć dodatkowe koszty nie tylko na walkę ze szkodnikami, ale również na uporanie się z efektami ich obecności.

Wśród wad domów szkieletowych wymienia się również ograniczone rozpiętości stropów, małą bezładność cieplną, trudności z uzyskaniem odpowiedniego drewna oraz szybko rosnące ceny tego materiału. Przeciwności sprawiają, że w naszym kraju specjalistów od tej technologii nadal jest niewielu. Wybudowanie domu szkieletowego jest natomiast bardziej złożone, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka i jeśli chcemy cieszyć się domem przez wiele lat, konieczne jest powierzenie budowy specjalistom.