Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek: 8.00-16.00; Sobota i Niedziela-nieczynne
2022/06/09

Czy dom szkieletowy musi wyglądąć jak dom drewniany? (cz.3)

Konstrukcje szkieletowe charakteryzują się wieloma zaletami. Jedną z nich jest szeroki wybór elewacji, jakie można zastosować w przypadku tego typu budynków. Wśród nich można wyróżnić te wykonywane z Sidingu, strukturą przypominającego deski o wyraźnie zarysowanych słojach. Dostępne są także wersje, których faktura imituje klinkier. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej proponowanych rozwiązań, można dobrać wersję jak najlepiej pasującą do charakteru konstrukcji oraz indywidualnych preferencji użytkowników.

Na początku warto zaznaczyć, że Siding jest niezwykle łatwy w montażu, dzięki czemu bez większych problemów elewację z wykorzystaniem tego materiału można wykonać samodzielnie. Pomocne mogą okazać się proponowane przez producentów elementy, takie jak m.in. listwy narożne i startowe czy profile przyokienne, ułatwiające wykończenie poszczególnych ścian. Panele wystarczy odpowiednio dociąć, a następnie przymocować do drewnianego rusztu.

Obecnie na rynku można znaleźć panele o wymiarach 3-6m x 23-29cm x 1-2mm. Warto zauważyć, że Siding jest materiałem niezwykle lekkim, o czym może świadczyć fakt, iż 1m² paneli waży jedynie 2kg.

Poza wagą, istotną zaletą omawianego rodzaju wykończenia konstrukcji szkieletowej jest łatwość przycinania, a tym samym możliwość dopasowywania poszczególnych elementów pod kątem budynku. Istotna jest również łatwość w czyszczeniu paneli. Wystarczy przemywać je wodą pod ciśnieniem, dzięki której możliwe będzie szybkie i skuteczne usunięcie zabrudzeń.

Dodatkowo, Siding nie wymaga wykonywania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Jest materiałem odpornym na szkodliwe warunki atmosferyczne, takie jak mróz czy intensywne promieniowanie słoneczne, dzięki czemu na długo zachowuje swoją estetykę.

Warto pamiętać, że panele PCV są trudnozapalne, a dodatkowo nie podtrzymują ognia, co czyni z nich materiał jeszcze bardziej praktyczny. Za swego rodzaju wadę, która jest zjawiskiem normalnym, można uznać fakt, iż w kontakcie z ogniem panele ulegają niemal całkowitemu zniszczeniu, a dodatkowo są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Niemniej jednak są materiałem cieszącym się dużym powodzeniem podczas wykańczania konstrukcji szkieletowych.